تماس با مرتضی | لینکها | English
     
   
     
مرتضی محجوب به سمت مربی تیم ملی شطرنج بانوان منصوب شد
   
   
 
fide
فدراسیون شطرنج ایران
       
   
 
مدرسه شطرنج شهمات
chessbase news
chess vibes
سایت آچمز
رخ در رخ
   

سیمولتانه رخ در رخ 500 (ایران 500):

اطلاعات کامل و تصاویر سیمولتانه رخ در رخ 500»» اینجا

خلاصه رویداد: رخ در رخ ۵۰۰ نام مسابقه سیمولتانه (همزمان) شطرنجی بود که بین استاد بزرگ مرتضی محجوب و پانصد شطرنج باز از سراسر ایران انجام پذیرفت و طی آن مرتضی محجوب با کسب ۳۹۷ پیروزی، ۹۰ تساوی و ۱۳ باخت توانست رکورد سیمولتانه جهان را هم از لحاظ تعداد شرکت کننده و هم از لحاظ درصد کسب امتیاز(هشتاد و هشت ممیز چهار دهم درصد امتیازات) به خود اختصاص دهد.

این مسابقه نفسگیر حدود هجده ساعت به طول انجامید. مکان این سیمولتانه سالن چند منظوره یادگار امام، واقع در مجموعه انقلاب تهران بود. حامی مالی اصلی این مسابقه شرکت کندی ایتالیا و سایر حامیان آن سازمان تربیت بدنی، فدراسیون شطرنج، کمیته ملی المپیک و شبکه سوم سیما بودند. مسابقه در حضور نایب رئیس لیبیایی فیده، آقای نزار الحاج آغاز گردید. پنجاه داور به این مسابقه نظارت میکردند. مسابقه از طریق شبکه سه پخش مستقیم میشد و خبرنگاران بسیاری از روزنامه‌ها و کانالهای تلویزیونی در سالن حضور داشتند.

به دلیل حساسیت این مسابقه، تعداد زیادی از هنرمندان و ورزشکاران، در طول هجده ساعت، به سالن رفت و آمد داشتند تا از نتیجه مطلع گردند، از جمله این اسامی میتوان به هادی ساعی و بهزاد خداداد قهرمانان تکواندو، افشین پیروانی، حشمت مهاجرانی، سیروس دین محمدی، فردوس کاویانی، رضا فیاضی، پرستو صالحی، امیرغفارمنش، سانازسماواتی، فرهاد کاظمی، محمود میران، و بسیاری دیگر اشاره کرد.

در ساعات اولیه این مبارزه، بدلیل گرمای بیش از حد هوا، مرتضی محجوب با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکرد. اما با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز هوای سالن بهتر شد. مرتضی تنها در دو نوبت سی دقیقه‌ای برای نهار و شام مسابقه خود را متوقف نمود. در اواخر شب تعدادی از شرکت کنندگان به دلیل فشار ناشی از بازی دچار ضعف و بیحالی شدند که پزشک حاضر در محل اقدام به درمان آنها نمود. سرانجام در حوالی ساعت چهار صبح روز ۲۳ مرداد، مرتضی محجوب توانست رکورد سیمولتانه جهان را از دست کیریل گئورگیف بلغاری خارج نماید.

در اوایل سال جاری میلادی، یک شطرنج باز فیلیپینی تلاش کرد این رکورد را از دست مرتضی محجوب خارج کند، که پس از ارزیابی مشکلات، از انجام این کار منصرف گردید، با این حال استاد بزرگ مرتضی محجوب، اعلام نموده که به احتمال زیاد برای شکستن مجدد رکورد مسابقه همزمان اقدام خواهد کرد.

::مطلب مرتبط:
اطلاعات کامل و تصاویر سیمولتانه رخ در رخ 500»» اینجا

 

 
     
  کلیه حقوق این وبسایت متعلق به مرتضی محجوب می باشد ................................................................طراحی و اجرای سایت: مهدی م.